Prevencija


Asociacijos Trinus paskaita

2023 m. gruodžio 4 dieną Gruzdžių gimnazijoje 8 klasės mokiniams vyko paskaita „Klasės palydėjimo programa”, kurią vedė lektorius Edvinas Grubliauskas. Mokiniai mokėsi, kaip geriau pažinti save ir vieni kitus, o…

Finalinis „Žygis sveikatos link”

Gruodžio 1 d. vyresniųjų klasių mokiniai dalyvavo Kuršėnų Daugėlių progimnazijos organizuotame finaliniame projekto „Žygis sveikatos link” renginyje. Mokiniai interaktyviai susipažino su Kuršėnų miestu, jo istorija, žymiais to krašto žmonėmis. Atlikę…

Sveiko maisto fiesta

Gimnazijoje vyko tradicinis renginys – „Sveiko maisto fiesta“. Jame dalyvavo 1- IVg kl., paruošusios po sveikuolišką patiekalą. Kai tik akį traukiantys patiekalai nugulė ant valgyklos stalų, renginyje apsilankę mokiniai turėjo…
Apie tikslų elektroninių cigarečių poveikį sveikatai dar mažai žinoma. Kodėl? Nemažai atliekamų tyrimų finansuojama išorinių partnerių, t. y. daugelį straipsnių, kuriuose teigiama, kad el. cigaretės nėra žalingos, rėmė cigarečių industrijos atstovai. Kituose moksliniuose straipsniuose, kuriuose nėra deklaruotų pašalinių interesų, teigiama, kad el. cigaretės yra žalingos.
Nikotinas ir kitos toksinės medžiagos, esančios elektroninių cigarečių skystyje, dėl savo kancerogeninio, kvėpavimo sistemą žalojančio poveikio, gali padaryti negrįžtamą žalą vaikų ir jaunimo sveikatai. Lietuvoje bei užsienyje atlikti tyrimai rodo, kad visuomenė yra nepakankamai informuota apie elektroninių cigarečių toksiškumą, riziką ir žalą vaikų bei jaunimo sveikatai.
Elektroninė cigaretė yra prietaisas, susidedantis iš 3 dalių: skysčiu užpildytos kasetės, kaitiklio bei baterijos. Nuspaudus mygtuką, įjungiamas kaitiklis, kuris šildo skystį, o šiam tapus garais, jie įtraukiami į plaučius. Elektroninės cigaretės būna vienkartinės (keičiamos vienkartinės
kapsulės) arba daugkartinės (naudojamos pildyklės). Daugelyje parduodamų el. skysčių yra nikotino ir aromatinių medžiagų, taip vienu metu patenkinant fizinį nikotino poreikį bei teigiamai stimuliuojant dėl malonaus kvapo (daugelis e. skysčių neturi stipraus ir dažnai nemalonaus tabako cigarečių kvapo).

47 proc. el. cigarečių vartotojų naudoja vaisių skonio e. cigarečių skysčius.

Mokslininkai teigia, kad e. cigaretės taip populiarėja tarp jaunimo dėl didelio skonių (kvapų) pasirinkimo. Taip pat, vartotojus traukia didelė el. cigarečių struktūrinių komponentų (korpuso, kaitinimo galvučių, kandiklių, kaitiklių) įvairovė, leidžianti susikurti individualų įrenginį.

Esant dabartiniam rūkymo paplitimui, manoma, kad 5,6 mln. JAV gyventojų, jaunesnių nei 18 metų, per anksti mirs nuo rūkymo sukeltų ligų. Elektroninių cigarečių poveikis vaikų sveikatai nėra pakankamai ištirtas, tačiau mokslininkai susirūpinę dėl nikotino poveikio jaunimo bei vaikų sveikatai.

  • NIKOTINO POVEIKIS. Patyrę elektroninių cigarečių vartotojai dažniausiai įtraukia garus giliau, o prietaisą naudoja kur kas intensyviau, nei pradedantieji, todėl jų kraujyje nikotino kiekis yra didesnis ir beveik prilygsta susidarančiam rūkant įprastines cigaretes.

Tyrimai rodo, kad augančiam organizmui nikotinas ir koncerogeninės medžiagos daro negrįžtamą žalą – žalingas poveikis smegenims, įskaitant pažintinius gebėjimus, bei raidą. Nedidelė dozė nikotino vaikui yra toksiška, tad gali sukelti pykinimą, vėmimą, viduriavimą, seilėtekį ar traukulius.

GARŲ POVEIKIS. El. cigarečių garai skiriasi nuo įprastinių cigarečių dūmų, nes juose nėra dervų. Tyrimuose nustatyta, kad elektroninių cigarečių aerozolyje yra ne tik nikotino, bet ir kitų potencialiai toksiškų junginių (karbonilų, metalų, kietųjų dalelių) bei didelis propilenglikolio ir glicerolio kiekis, kurie yra pagrindinės el.skysčio sudedamosios dalys.

✓ Propilenglikolis gali sukelti viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų infekciją, pneumoniją ir suaktyvinti bronchitą.

✓ Kaistant gliceroliui, gali susidaryti toksinas akroleinas, dirginantis kvėpavimo takus, sukeliantis sausą kosulį, dusulį, galvos svaigimą, pykinimą.

Elektroninių cigarečių poveikis plaučių ląstelėms yra toks pats žalingas, kaip ir tradicinių cigarečių rūkymas

Daugelio toksinių medžiagų kiekiai aerozoliuose yra iki 22 kartų ar daugiau didesni, nei tradicinėse cigaretėse (TC – tradicinės cigaretės, EC – elektorininės cigaretės).

Elektroninių cigarečių vartojimo rizika žmonių, o ypač vaikų ir jaunimo sveikatai, kelia nerimą, nes vis dar nėra aiškios ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės. Bet trumpalaikio jų rūkymo poveikio tyrimų rezultatai jau įspėja apie galimas grėsmes. Svarbu suprasti, kad elektroninių cigarečių sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Taip pat vartojant elektronines cigaretes išlieka nikotino perdozavimo rizika, nes dažnai jos vartojamos netinkamai.

Neverta rinktis iš dviejų blogybių – tradicinės ar elektroninės cigaretės. Vienintelis asmens sveikatai naudingas pasirinkimas yra iš viso nerūkyti.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė


  • Ką veikia vaikai? – tai organizacijos „Mentor Lietuva”  sukurta Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento administruojama mokymosi programa internete, kurios tikslas – padėti tėvams apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir skatinti juos gyventi sveikai.  Programą sudaro pamokos įvairiomis temomis, kurios apima 5 dalis: faktus, patarimus, užduotis, testą ir vaizdo medžiagą.  Nuoroda į mokymosi „Ką veikia vaikai” programą: www.kaveikiavaikai.lt
  • Internetinė svetainė „Aš kritiškas” skirta jaunimui nuo 14 metų, siekiant skatinti jų sąmoningumo didinimą ir atsakomybę už savo veiksmus bei skatinti prasmingai leisti laisvalaikį. Nuoroda į interneto svetainę „Aš kritiškas”:  www.askritiskas.lt 
  • Internetinis puslapis „Nerūkysiu”, skirtas motyvuoti asmenis nerūkyti bei atsisakyti šio žalingo įpročio. Puslapyje rasite informaciją apie rūkymo pasekmes žmogaus sveikatai, patarimus kaip mesti rūkyti ir kodėl verta atsisakyti rūkymo. Taip pat rasite informaciją apie rūkymą ir nėštumą, pasyvaus rūkymo ir el. cigarečių žalą, mitus apie rūkymą. Susipažinsite su realių žmonių sėkmės istorijomis, kurie atsisakė žalingo įpročio (rūkymo) ir kaip jiems tai pavyko. Nuoroda į interneto svetainę „Nerūkysiu”: www.nerukysiu.lt