
Įgyvendintas jaunimo klubo „Spindulys“ Erasmus+ KA155 DiscoverEu įtraukties projektas „Opa opa į Europą”. Projekto tikslas – sudaryti sąlygas mažiau galimybių turintiems jaunuoliams susipažinti su Europos kultūra ir tradicijomis. Parama aštuoniolikmečiams suteikia galimybę leistis į kelionę, kurios metu jie įgyja vertingų žinių, gyvenimiškų įgūdžių bei gebėjimų. DiscoverEU projektai skatina jaunimą tvariai keliauti traukiniais ir formuoja atsakingą požiūrį į aplinkosaugą.
Skirtingi interesai Gruzdžių gimnazijos aštuoniolikmečius padalino į dvi grupes (4 jaunuoliai ir vadovas). Projekto dalyviai patys sudarinėjo kelionių maršrutus, rinkosi lankytinus objektus, nakvynės vietas, iš anksto pirko bilietus, rezervavo vietas. Vaikinų grupė pasirinko Vokietiją su jos automobilių istorija. Merginos siekė susipažinti su Europos maisto kultūra.
Vaikinai lankėsi Lenkijoje, Čekijoje ir Vokietijoje. Aplankyta nemažai miestų, netikėčiausiose vietose susipažinta su įvairiomis kultūromis. Čekijos sostinėje Prahoje aplankytas „šokantis“ namas, „LEGO“ muziejus, žymiausi senamiesčio objektai. Bavarijos sostinėje vaikinai dalyvavo Springfesto festivalyje ir dviračių dienose, lankėsi olimpiniame parke, BMW pasaulyje bei BMW muziejuje, futbolo grandų Miuncheno „Bayern“ namuose – „Alianz Arenoje“. Pervažiavę į Ingolštato miestą keliauninkai Audi muziejuje grožėjosi senais, istoriniais bei lenktyniniais automobiliais, simuliatoriuose virtualiai lenktyniavo Hockenhaimring trasoje. Štutgarte vaikinai nuvyko į Mercedes – Benz muziejų, kuriame spinduliavo elegancija ir prabanga. Buvo galimybė pamatyti ne tik lenktyninius, bet ir žymių žmonių automobilius ar net papamobilį! Vokietijos sostinėje jaunuoliai aplankė Berlyno sienos memorialą, televizijos bokštą, su vietiniais žaidė gatvės krepšinį ir įrodė savo pranašumą. Per 10 dienų kelionę 2 paros 2 valandos praleistos traukiniuose, nuvažiuoti 3852 km.
Merginų komanda per 12 dienų trukusią kelionę taip pat aplankė tris Europos šalis – Lenkiją, Vokietiją ir Italiją. Kelionė prasidėjo istoriniame Krokuvos mieste, didelį įspūdį paliko Veličkos druskų kasyklos. Keliautojos išmoko užsisakyti elektroninį viešojo transporto bilietą ir pasiekti reikiamą vietą. Vėliau merginos važiavo į Vokietiją, kur apsilankė Miunchene. Springfesto festivalyje susitiko su projekto vaikinų grupe, kartu susipažino su vokiškomis tradicijomis, ragavo vietinio maisto, išbandė pramogas, išmoko naudotis metro. Didžiąją kelionės dalį merginos praleido Italijoje. Jos lankėsi Venecijoje, Florencijoje, mažame Livorno miestelyje, Romoje. Projekto dalyvės plaukiojo gondola, gėrėjosi miestų architektūra ir istoriniu paveldu, lankėsi turguose, ragavo garsiųjų „gelato“ ledų ir tiramisu, itališkų picų ir makaronų patiekalų, stebėjo jų gamybos procesą. Merginoms teko išbandyti ir skrydį lėktuvu, jos sužinojo, kaip elgtis oro uoste, išmoko savitarnoje priduoti bagažą. Paskutinė grupės stotelė buvo Varšuvoje, kurioje keliautojos ragavo tradicinių lenkiškų patiekalų, miestu žavėjosi iš Kultūros ir mokslo rūmų apžvalgos aikštelės. Merginos suprato, kaip svarbu keliaujant maistu pasirūpinti iš anksto (stotyse ir traukiniuose jis gerokai brangesnis) ir kaip gera naktį turėti patogią lovą. Traukiniais per 2 paras ir 7 val. įveikta 4621 km. Skrydis pridėjo dar apie 1000 km ir 2 val. kelionės. Pėsčiomis – 115 km.
Jaunuoliams tai buvo turininga ir įsimintina „pirmų kartų“ patirtis, kupina naujų potyrių, iššūkių ir džiaugsmingų akimirkų. Jie tapo savarankiškesni, drąsesni ir labiau pasitikintys savimi, išmoko greitai reaguoti ir spręsti kylančias problemas, priimti sprendimus ir suvokti jų pasekmes.
Projektas Nr. 2024-2-LT02-KA155-YOU-000267697 finansuotas pagal ERASMUS+ KA155 „DiscoverEU inclusion action” programą. Dotaciją skyrė Jaunimo reikalų agentūra.
IG @valgauirliekneju_5, @_bavarija_
Projekto vadovė Asta Lengvenienė, grupės vadovas Rimvydas Šabanas, dalyvė Raminta Pienytė